Aja juhtimine ja produktiivsuse suurendamine on iga ettevõtja jaoks kriitilise tähtsusega. Mõnikord võib ülesannete hulk ja nende prioriteetide järgi jaotamine tunduda keeruline. Sest kõik ülesanded tunduvad tähtsad. Aga kuidas siis ikkagi määratleda, millised tõeliselt tähtsad on? 

 

Oluline vs. ebaoluline: Tegeliku fookuse leidmine

Kõige tähtsam on aru saada, et mitte kõik tegevused pole võrdselt olulised. Mõned neist toovad meid lähemale oma eesmärkidele ja visioonidele, samas kui teised võivad olla lihtsalt aja raiskamine. Kuidas siis aru saada, millised tegevused on need, millele peaksime keskenduma?

Selguse loomine keset kaost

Kui ettevõtjana seisad silmitsi hulga ülesannetega, siis on selguse puudumine väga ülekoormav. Kõige olulisem samm selles olukorras on võtta aega, et istuda maha ja panna kõik ülesanded kirja. Kirjalik ülevaade aitab vältida kaose energiat ja keskendumisraskusi, mis sageli tekivad suure ülesannete kuhja korral. See lihtne tegevus aitab muuta abstraktse koorma konkreetseks tegevusplaaniks. 

Prioriteetide seadmine ja fokusseerimine

Kui kõik ülesanded on kirja pandud, on järgmine samm nende prioritiseerimine. Alusta ülesannete läbi vaatamist ja tõmba joon alla kõige olulisematele. Tavaliselt on neid mitu. See samm aitab luua selgust ja fokusseerida oma tähelepanu.

Küsi endalt, millised ülesanded on ajakriitilised ja millised mitte. Ajaliselt kriitilised ülesanded tähendavad neid, mille mittetegemine võib kaasa tuua olulisi tagajärgi. Märgi need kindla värviga, et eristada neid teistest. 

 

Aja juhtimise strateegiad ja pausid

Tõhusa aja juhtimise strateegiad hõlmavad ka pauside võtmist. Kui tunned, et oled ummikus, võta hetk, et minna jalutama või lihtsalt hingata värsket õhku. See aitab energiat natuke hajutada ja tagasi tulla selgema peaga.

Vaheaja võtmine võimaldab olukorda uue pilguga vaadata. Küsi endalt: “milline ülesanne aitab mul ennast kõige paremini käima tõmmata, et tegutsemise lainele saada?” Tihti aitab väiksema ja lihtsama ülesande valmis saamine luua hoogu suuremate ja keerukamate ülesannete lahendamiseks.

Delegeerimise olulisus ettevõtluses

Mõned ülesanded ei pruugi vajada täiuslikkust, vaid lihtsalt teostust. 

Kui oled kindlaks teinud, millised ülesanded on kõige ajakriitilisemad, mõtle, kas keegi teine saab neid teha. Tihti võib kontrollivajadus takistada delegeerimist, kuid pingelistes olukordades on see äärmiselt vajalik. Delegeerimine nõuab usaldust ja selget suhtlusoskust. Juhiseid ja  ootusi tuleb väljendada võimalikult täpselt. 

Anna ülesandeid neile, kes just neile usaldatud üleannet oskavad. Siis ei pruugi ka töö kvaliteet ilmtingimata kannatada. Tegelikult on oluline see, et ülesanne saaks tehtud. Kui sina pead ainult lõpptulemuse üle vaatama, siis saad sa rohkem aega olulisemate ülesannetega tegelemiseks, mis vajavad sinu täit tähelepanu.

Stressi juhtimine läbi huumori

Stress on üks suurimaid takistusi selge mõtlemise ja tähtsate tegevuste tuvastamisel. Huumori kasutamine stressi leevendamiseks on tõhus viis stressitaseme alandamiseks ja meelerahu taastamiseks. Naer aitab luua positiivset suhtumist ja vähendab pinget, võimaldades meil paremini keskenduda olulistele ülesannetele.

Leides huumorit isegi stressirohketes olukordades, võime avastada uusi vaatenurki ja lahendusi. Huumor aitab meil lõdvestuda ja näha olukorda kergemalt. Hea nali aitab meil paremini hakkama saada väljakutseid täis olukordades. Ära alahinda huumori mõju.

Stressi juhtimise samm-sammuline juhend: Kuidas jääda keskendunuks olulistele tegevustele

Stressi ja segaduse ajal võib olla keeruline aru saada, millised tegevused on tõesti olulised. Siin on  samm-sammulise juhendi, kuidas stressi olukorras keskenduda olulistele tegevustele:

  1. Hinga sügavalt sisse ja välja: Hingamisharjutused langetavad pilssi ja aitavad rahustada meelt ja keha. See aitab peas selgust luua.
  2. Tee nimekiri: Kirjuta üles kõik tegevused, mis sul teha vaja on. Märkige ära, millised neist on tõeliselt olulised.
  3. Prioritiseeri: Määra igale tegevusele prioriteet, vastavalt selle olulisusele ja kiireloomulisusele.  Kirjuta ülesande taha A, B, C või 1, 2, 3
  4. Delegeeri: Ära karda teistele ülesandeid anda, kui tunned, et see aitab sul keskenduda kõige olulisematele asjadele.
  5. Säilita meelerahu: Ole teadlik oma emotsioonidest ja püüa säilitada rahulik meel ka keerulistel hetkedel. Võta pause ja kasuta huumorit meelerahu taastamiseks.

Kokkuvõte

Tähtsate tegevuste ära tundmine ja nende olulisuse järgi valmis saamine võib olla keeruline, eriti stressirohketes olukordades. Siiski on oluline meeles pidada, et fookuse ja tähelepanu suunamine õigetele tegevustele aitab saavutada suuremat efektiivsust ja rahulolu. Võta pause, et vaadata olukorda selgema pilguga ja alusta kõige olulisematest ülesannetest. Selline struktuurne lähenemine aitab leida tasakaalu ja suurendada produktiivsust. 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga