Kui sulle avaneb võimalus astuda füüsilisel lavapinnal publiku ette, võib see olla ühtaegu põnev ja veidi hirmutav kogemus. Selleks, et su esinemine saaks võimalikult edukas ja nauditav olla, on oluline teha põhjalik ettevalmistus ning mõista oma sihtrühma ja keskkonda. Jagan sinuga oma kogemust ja apsakaid festivalil esinemisest ja selle ettevalmistusest.

 

Esinemise ettevalmistus: Küsi infot korraldajatelt

Kui sind kutsutakse esinema festivalile või mõnele suuremale üritusele, ära kõhkle küsimast korraldajatelt võimalikult palju infot juba enne esinemist. Küsi, milline on esinemise teema, kui kaua sul aega on ning millised on nende ootused sinult. See aitab sul paremini ette valmistuda ja tuua esile just need teemad, mis publikule kõige rohkem huvi pakuvad.

Küsi üle, kas esitluselt oodatakse pigem slaididega esitlust või mitte. Millised on kohapeal olevad võimalused nt. tahvel kirjutamiseks, slaidide näitamise võimalus, markerid jne

 

Sihtrühma tundmine: Kes sind kuulavad?

Oma esinemise edu seisukohalt on oluline mõista, kes on sinu sihtrühm. Koosloome Väga festivalil, kus mina esinesimas käisin, olid peamiselt naisettevõtjaid. Nende ootused ja huvid võivad olla erinevad võrreldes suurettevõtete juhtudega. Seega, tea, kes sinu publik on ja kohanda oma sõnumit vastavalt.

Minu lugu, kuidas ma ei mõistnud sihtrühma hästi: ma teadsin, et esinen naistele mõeldud festivalil, küll aga ei tulnud mulle pähe, et naised oma puhtas energias ei kanna nähtavalt meiki ega riietu formaalselt. Nad naudivad vabadust ja naturaalset ilu. Mina olin aga esinemise jaoks teinud üsna tugeva meigi (mida ma tavaliselt kunagi ei tee). Kohale jõudes sain kohe aru, et paistan välja nagu must lammas. Ma kohanesin aga olukorraga, võtsin meiki vähemaks ja lõõgastusin sellesse voogavasse naisenergiasse, mida kõigilt kohalolijatelt õhkus.

 

Kehakeel ja esinemisoskus: Pane rõhku füüsilisele esinemisele

Kehakeel on inimeste ees laval esinemisel palju suurema tähtsusega kui kaamera taga, kus sinust on ainult näha ülakeha. Mõtle, kuidas kasutada oma keha, žeste ja ilmet, et oma sõnumit paremini edasi anda. Samuti on oluline harjutada hääle modulatsiooni ja diktsiooni, et publik sind hästi kuuleks ja mõistaks.

Mõned nipid kehakeele kasutamise jaoks laval:

  • Ära liigu palju ringi. Vali endale koht ja liigu minimaalselt selle koha ümbruses.
  • Pea meeles oma käsi. Ära pane käsi enda ette risti ja proovi neid lõdvestada enda kõrval.
  • Kasuta käsi, et kindlaid mõtteid rõhutada (nt jagad kolme sammu, siis rõhuta seda näidates sõrmedel kolme sõrme).
  • Kui su käed värisevad, siis võta midagi kätte nt mikrofon, marker, klikker slaidide jaoks

 

Ajajuhtimine esinemisel: Ole valmis muutusteks

Kuigi võid oma esinemisele eelnevalt põhjalikult valmistuda, pead olema valmis kohapeal toimuvateks muutusteks. Ajaline planeerimine on oluline, kuid festivale iseloomustab tihti ootamatused. Kui sinu esinemise aeg lühenes või pikenes, oska sellele reageerida ja kohandada oma esinemist vastavalt vajadusele.

Mis siis kui sul on esinemisaega lubatust vähem? Esinejana valmista alati natuke rohkem materjali ette, aga ole valmis ka vähem rääkima. Tihtipeale ei lähe asjad nii nagu planeeritud ja ootamatusteks tuleb valmis olla. 

Festivali erinevad lavakogemused: Õpi tunnetama keskkonda

Erinevad festivalid võivad nõuda erinevat lähenemist. Näiteks investeerimisfestivalil või enesearengufestivalil võib olla oodatud professionaalne välimus, sealhulgas meik ja soeng. Teisel pool võivad mõned festivalid eelistada naturaalset ja lõdvestunud atmosfääri. Küsi korraldajatelt, millist riietust ja välimust nad ootavad, et saaksid vastavalt valmistuda.

Ole alati oma esinemiseks varem kohal, et saaksid kohapeal õhkkonda tajuda ja ka teiste esinemisi oma laval näha. Tee ennast oma lavada võimalikult tuttavaks, et saaksid ennast esinemise ajal mugavamalt tunda.

 

Ajataju: Füüsilisel laval liigub aeg teisiti

Sain kogeda, et füüsilisel laval tajume aega teisiti võrreldes veebipõhise esinemisega. Füüsilisel laval liikus aeg palju aeglasemalt, mis nõudis esinemise ajal täiendavat tähelepanu ja improviseerimisoskust.

 

Kokkuvõttes, festivali laval esinemine on põnev kogemus, kuid eeldab põhjalikku ettevalmistust ja valmisolekut muutusteks. Ole avatud keskkonna eripäradele, mõista oma sihtrühma ja kasuta oma kehakeelt ning esinemisoskusi selleks, et jätta publikule unustamatu mulje.