Kas oled kunagi tundnud, et oled valmis muutusteks, aga miski justkui hoiab tagasi? Sa ei ole üksi. Paljud meist kogevad sisemist vastupanu just siis, kui soovime teha teadlikke samme parema elu suunas. See kannab nime enesesabotaaž ja sellel on rohkem nägusid kui arvata oskad.Meie peas toimuv vestlus ei ole lihtsalt mõtetevoog. See on sisemine näitemäng, kus osalevad erinevad isiksused, igaüks oma rolliga. Mõni neist näib sõbralik, teine otsekohene vastane. Saa tuttavaks oma sisemiste sabotööridega, et mõista, miks edasilükkamine, sotsiaalne surve või hetkenauding sageli sinu eesmärgid nurjab.

 

Kui algab muutus, algab ka vastupanu!

Sisemine hääl aktiveerub uue algusega

Iga kord, kui teeme uue plaani. Olgu selleks trenn, tervislik toitumine või mõni isiklik projekt, ärkab meie sees dialoog. Üks hääl kutsub tegutsema, teine püüab meid rajalt kõrvale juhtida. Just siin tuleb mängu psühholoogiline manipulatsioon, mida meie enda mõistus kasutab, et säilitada status quo. Ehk sisemine hääl tahab hoida sind vanade mustrite küljes, et säilitada harjumuspärane elukorraldus.

Tahtejõu piirid ja strateegiad

Sisemise sabotööri üks kavalamaid relvi on meie tahtejõu piiratud olemus. Näiteks toidukurat ja toiduingel peavad igapäevaselt dialoogi, kuid võit ei sõltu üksnes tahtejõust. Sest me teame, et tahtejõudu on meil piiratud kogus. Kestvad muutused tulevad teadlikkusest. Sellest, et me ei pea neid hääli vaigistama, vaid peame õppima nendega koostööd tegema. Kui mõistame, miks tahame pikaajalisi positiivseid tulemusi, kaotab sisemine sabotöör oma mõju.

Saboteerimine toimub peenelt ja pidevalt

Meie sisemised „kuradikesed“ ei mängi alati ausalt. Nad vahetavad iseloomu ja kasutavad erinevaid manipulatiivseid taktikaid. Mõnikord on need hääled pealetükkivad, teinekord salakavalalt hoolitsevad, kuid siht on üks. Viia meid kõrvale teadlikust valikust. Sisemised isiksused „müüvad“ meile mugavaid valikuid. Kui sa tead, mis toimub, saad teha teadlikumaid otsuseid.

 

Sabotööri mitu iseloomu

1. Kiusaja – ründab su eneseusku

Kiusaja on julm ja ründav. Ta alandab su enesekindlust lausete kaudu nagu: „Sa ei saa sellega hakkama“ või „Miks sa üldse proovid?“. See iseloom ilmub sageli siis, kui alustad millegi uuega – seega ole valvel ja õpi end kaitsma. Tema energia põhineb hirmul läbi kukkuda.


2.Rahustaja – sõbralik saboteerija

Hell ja kaastundlik. Ta ütleb: „Sa oled selle ära teeninud, puhka täna.“ Ta raamistab kõrvalekalde kui enesehoolitsuse, kuigi tegelikult viib see harjumusest eemale. See psühholoogiline muster esindab pehmet tagasiteed vana harjumuse juurde.


3. Teismeline – vabaduse mässaja

Teismelise iseloomujoon meie sees ilmneb siis, kui me hakkame mässama reeglite ja struktuuri vastu, eriti kui tunneme, et meie vabadus on ohus. Ta esindab häält, mis trotsib süsteeme ja ajendab meid tegema valikuid, mis tunduvad vabadust andvad, kuid võivad pikemas perspektiivis kahjustada meie eesmärke. Ettevõtluses ja elus üldiselt takistab see sisemine teismeline enesedistsipliini, eesmärkide saavutamist, stabiilset kasvu ja järjepidevust.


4. Väike laps – lõputu jonn ja ving

Vinguv, jonniv ja väga veenev. “Aga ma ju tahan!” Väikelapse iseloom peas kasutab järjekindlust ja emotsionaalset väsitamist, et saada oma tahtmist. Ta võib viia meid loobuma oma teadlikest toitumisvalikutest või muudest headest harjumustest, lihtsalt sest „ma nii väga tahan“. See hääl on visa ja kurnav, kasutades ära meie väsimust, et viia meid tagasi vanade harjumuste juurde. Oluline on ära tunda see enesesabotaaž ning seista vastu emotsionaalsele manipuleerimisele.


5. Narkodiiler – libastumise veenev õigustaja

See kaval iseloom peas pisendab tagajärgi ja veenab, et „ainult see 1 kord“ ei loe. Ta töötab vastu järjepidevusele ja harjumuste muutmisele, pakkudes väikeseid “süütuid” kõrvalekaldeid. Narkodiileri hääl võib tunduda süütu, kuid pikaajaliselt õõnestab ta meie enesearengut ja pühendumust. See hääl pisendab tagajärgi ja seob su lahti teadlikest otsustest muutuste tegemisel. Temaga on vaja ranget piiri tõmmata.


6. Rahva lemmik – sotsiaalne surve otsustamisel

Rahva lemmik on see hääl, mis tahab alati meeldida teistele ja kohandub grupi ootustega. Ta ilmub esile, kui kardame olla teistest erinevad. Ta kasutab grupisurvet ja sotsiaalset harmooniat, et viia meid kompromissideni, mis ei toeta meie isiklikke eesmärke ega teadlikke eluviise. See iseloom toob esile vajaduse olla eneseteadlik ja seista enda eest isegi siis, kui see tähendab “normaalsuse” vastu minemist.


7. Sentimentalist – nostalgiaga meelitaja

Sentimentalist kasutab emotsionaalseid mälestusi ja nostalgiat, et tuua meid tagasi vanade harjumuste juurde. Talle meeldib rõhuda „vana hea aja“ tunnetele. Olgu see pannkoogid lapsepõlvest või Raffaello, Toffiree, merci maiustused mis seonduvad armastuse ja tähtsustundega. Sageli ei igatse me toitu, vaid seda emotsionaalset seisundit, mida see esindab. Sageli segab see sisemise lapse ja toiduga seotud otsuste tegemist. Teadlik eluviis nõuab, et me küsiks endalt: mida ma tegelikult vajan? Millist tunnet ma otsin?


8. Teadlane – loogika maski kandev manipuleerija

Sisemine kriitik, kes toetub justkui faktidele ja teadusele, kuid manipuleerib valikuliselt esitatud andmetega, et õigustada soove või tegevusetust. Selline enesesabotaaž loob tunde, justkui loogika toetaks mugavustsooni jäämist, samas kui suurem pilt jääb kahe silma vahele.


9. Arstiõde – hooliv, kuid petlik

Sisemine hääl näib toetav ja mõistev, kuid tegelikult kasutab emotsionaalset söömist või mittetegevust kui „ravimit“, mis leevendab sümptomeid, mitte ei lahenda probleemi. See sisemine iseloom võib pikendada ebaterveid harjumusi toitumises ja elustiilis, tekitades illusiooni hoolivusest “Sa vajad lohutust.” Näiteks pakub ta emotsionaalset söömist kui ravimit, aga tegelikkuses viib see kaugemale lahendusest.


10. Lubaja – ainult täna 

“Ainult täna, homme teen paremini.” Tegelikult on see üks kavalamaid enesesabotaaži vorme, kus hetke otsusele antakse ajutine õigustus, vähendades vastutust.


11. Edasilükkaja – homme on alati parem päev

Edasilükkaja kasutab ajapikendust kui relva, öeldes: “alustame homme, esmaspäeval, kuu alguses…” See iseloom on eriti tugev enesearengu, toitumise ja liikumise valdkonnas, kus otsuste edasilükkamine tundub mõistlik, kuid toob kaasa edasilükatud elu.


12. Hedonist – sa elad ainult korra

Hedonist väärtustab hetkenaudingut ja ütleb, et elu tuleb nautida nüüd ja kohe. Tahtejõu kadumisel astub ta mängu ja õigustab valikuid, mis pakuvad kiiret rahuldust, kuid võivad olla kahjulikud pikemas plaanis. Sageli ilmneb see emotsionaalse söömisena või kiusatustele järele andmisel.


13. Kokkulepete looja – diil tulevikuga

Loogiline ja rahulik, pakkudes tehinguid, et hetkeotsust õigustada: “söön selle koogi, aga käin homme trennis.” Kuid see toitumispsühholoogiline manipulatsioon ei neutraliseeri tehtud otsuse mõju kehale ega tervisele – tulemust see ei muuda, ainult petab hetkes.

 

Kuidas peatada sisemist sabotööri?

Esimene samm: eneseteadlikkus

Kui sa juba tead, milline hääl parajasti räägib, on sul võimalus teadlikult valida. Selle asemel, et automaatselt reageerida, saad küsida: “Kelle hääl see on? Kas see toetab mu eesmärki?” Nii hakkad looma püsivaid harjumusi, mitte kiireid lahendusi.

Teine samm: harjumuste muutmine läbi teadlikkuse

Muudatused ei sünni võitlusest, vaid koostööst. Ära sunni end muutuma. Selle asemel õpi kuulama oma sisemist teatrietendust ja vali, kellele lava anda. Kuidas vabaneda halbadest harjumustest? Vasta ausalt: “Mida ma tegelikult vajan?” ja tegutse vastavalt sellele.

 

Kokkuvõte

Nende iseloomude tundmine aitab sul avastada, miks teatud otsused tunduvad hetkes lihtsad, kuid viivad soovimatute tulemusteni. Kui tunned oma sisemisi sabotööre nimepidi, on sul võimalik luua uus sisemine “meeskond”. Selline, mis töötab sinuga koos.

Soovid paremini inspireerida ja

samas luua endale ka püsiva sissetuleku

ning ajalise vabaduse?

Vaata lähemalt Inspiraatori teejuhi arenguprogrammi, kus on kõik vajalikud samm-sammulised juhendid, praktilised koolitused ja tehnilised abivideod, mille abil saad oma veebiäri edukamaks muuta.

Saad ise otsustada, kui kauaks ligipääsu materjalidele vajad!

Vaata Inspiraatori teejuhi programmi kohta lähemalt: https://sigritsaga.com/inspiraatori-teejuht/ 

 

 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga