Tasakaal on üks neist mõistetest, mida igaüks justkui mõistab, aga samas mitte keegi ei suuda täpselt defineerida. See on küsimus, millele ei olegi ühest vastust. Elus ei ole võimalik jõuda fikseeritud punkti, kus kõik on alati korras. Seepärast pole tasakaalu leidmine seotud paigalseisuga, vaid oskusega navigeerida elu erinevaid külgi pidevates muutustes olles. Selles mängivad olulist rolli nii eneseteadlikkus kui ka teadlik eluviis. Võime märgata, kus sa parajasti oled, ja kuhu edasi liikuda soovid. 

 

Väline kompass: kuidas ühendada pühendumus ja elutasakaal?

Tihti räägitakse “100% pühendumisest” kui edu saladusest. Enamasti eeldatakse, et see tähendab täielikult ühele asjale keskendumist. Näiteks karjäärile. Ent tõeline pühendumise tähendus võib olla palju laiem. See tähendab kohalolu ja väärtuste järgimist igas eluvaldkonnas. Kui fookus on ainult ühel suunal, võib see lühiajaliselt tuua häid tulemusi, kuid pikemas perspektiivis tähendab see seda, et kõik teised eluvaldkonnad on täielikult või osaliselt paigast ära. Siin tulebki mängu oskuslik töö ja eraelu tasakaalustamine ning teadlik otsus hoida elu erinevad osad toimivana. Teadlik elamine igapäevaelus tähendabki nende tasakaalupunktide pidevat ümberhindamist ja vajadusel kursi muutmist.

 

Rahulolematus: märguanne suunda muuta 

Kiik, mida paljud teavad juba lapsepõlvest, aitab hästi selgitada, mida tasakaal tegelikult tähendab. Kui istud kiigele, ja suudad oma keha kiigel hoida nii, et saa kummaltki poolt kiike maha ei kuku, siis tundub, et ülesanne on justkui täidetud, tasakaal on ju saavutatud. Aga reaalsus on see, et lõbu tekib alles siis, kui liigud kiikudes ühest otsast teise. Sealjuures tasakaalu hoides, et kiigel püsida. Samamoodi ka elus: sisemine tasakaal tähendab oskust liikuda, mitte kinni jääda.

Elus võib vahel  see liikumine ebamugav olla. Näiteks; kui on vaja harjumuspärasest mugavustsoonist välja astuda. Kui jääd liiga kauaks ühte äärmusesse, näiteks keskendud ainult tööle, tekib rahulolematus. Ent rahulolematus on kasvuvõimalus mis näitab, et on aeg uuesti fookust nihutada. Sa saad iga hetk ise valida, kuhu oma tähelepanu suunata soovid.

 

Sisemine kompass: kuidas hoida emotsionaalset tasakaalu?

Üks parimaid viise sisemise rahu leidmiseks, on õppida kuulama oma rahulolematust. Selle asemel, et seda alla suruda, võiks vaadata, mida see sulle räägib. Sageli näitab rahulolematus, et oled kaldunud liiga tugevalt ühe eluvaldkonna poole. Siin aitavad emotsionaalse tasakaalu harjutused, mis taastavad kontakti iseenda tunnetega.

Isikliku arengu tööriistad nagu: päeviku pidamine, meditatsioon või kohalolu praktika, aitavad märgata, kus sa parasjagu oled ja kuhu oleks vaja edasi liikuda. Tasakaalu ei leia kiirelt ega ühe korraga. See kujuneb läbi harjutamise, aususe enda vastu ja valmisoleku teha vajadusel elustiilis muutuseid.

  • Näiteks: Kirjuta õhtuti päevikusse kolm asja, mis sulle päeva jooksul rahulolematust tekitasid ja proovi analüüsida miks see nii oli. Mõtle kas seda saaks kuidagi muuta? Kui rahulolematus sama asja kohta kestab pikemat aega, siis on kindlasti aeg muutus ette võtta. 

 

Tasakaal kui elustiil, mitte sihtpunkt

Üks suuremaid vigu tasakaalu otsimisel on usk, et see on saavutatav vaid „korra ja kõik“. Tegelikkuses on tasakaal nagu tants – pidev liikumine, kohanemine ja kuulamine. Mõni päev vajab rohkem rahu, teine rohkem tegutsemist. Mõni hetk nõuab julgust öelda „ei“, teine avatud südant öelda „jah“. See on teadlikult elu loomine, mitte automaatpiloodil kulgemine. Kui suudad aktsepteerida, et elu ei ole kunagi täiesti „valmis“, tekib hoopis suurem vabadus. Vabadus olla rohkem sina ise. Vabadus võtta aega. Vabadus teha pause ja teadlikult valida, kuhu edasi liikuda soovid.

 

Lõpetuseks

Tasakaalu leidmine on üks isiklikumaid protsesse üldse. Keegi teine ei saa öelda, milline peaks olema sinu tasakaalus elu. See nõuab ausust enda vastu, järjepidevat kuulamist ja valmisolekut kohandada oma elu vastavalt sellele, mis on päriselt oluline.

Olgu selleks rohkem und, kvaliteetne aeg perega, või julgus öelda „ei“ projektile, mis sind enam ei täida. Sinu tasakaalu määrab sinu sisemine hääl. Kui õpid sellele häälele tähelepanu andma, leiad ka rahu, mis ei sõltu välistest tingimustest. Just see ongi sisemise rahu leidmine.

Soovid paremini inspireerida ja

samas luua endale ka püsiva sissetuleku

ning ajalise vabaduse?

Vaata lähemalt Inspiraatori teejuhi arenguprogrammi, kus on kõik vajalikud samm-sammulised juhendid, praktilised koolitused ja tehnilised abivideod, mille abil saad oma veebiäri edukamaks muuta.

Saad ise otsustada, kui kauaks ligipääsu materjalidele vajad!

Vaata Inspiraatori teejuhi programmi kohta lähemalt: https://sigritsaga.com/inspiraatori-teejuht/ 

 

 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga