Oleme varasemalt juba rääkinud ärisüsteemidest, kuid täna keskendume personaalse elu kujundamise süsteemidele. Produktiivsusklubi tiimiliige ja turundusjuht Arno Lehtsaar jagab meiega, kuidas süsteemide loomine aitab loovuse avaldumist lihtsustada ja oma soovitud elu eesmärke päriselt saavutada.

Elu visiooni seadmine ja saavutamine

Esimene samm oma potentsiaali avamisel on selge visiooni loomine. Visioon on inspireeriv pilt tulevikku, kuhu sa päriselt jõuda tahad. See pole pelgalt unistus, vaid käegakatsutav siht, mis juhib sinu samme. Visiooni kirja panemisel on oluline jälgida, et see ei jääks liiga abstraktseks, vaid oleks realistlik ja saavutatav. 

Elu visiooni seadmisel tuleks hõlmata erinevaid eluvaldkondi. Kujuta ette, milline võiks olla sinu ideaalne elu viie aasta pärast ja pane see kirja. Visiooni mõistmine ja süsteemi loomine on oluline nii isiklikus elus, kui ka ettevõtete jaoks, kui soovid saavutada pikaajalisi eesmärke ja säilitada produktiivsust. 

Süsteemsus ja selge visioon aitavad paremini mõista, mida on vaja täna ära teha, mis on oluline lähitulevikus ning mis on pikemas perspektiivis vajalik. 

 

Praktilised sammud eesmärkide seadmiseks

Eesmärkide seadmine on järgmine oluline samm visiooni elluviimisel. Michael Hyatt oma raamatus “Your Best Year Ever” soovitab seada igale eluvaldkonnale eesmärgid ja määrata neile erinevad tähtajad. Ära sea kõigi eesmärkide tähtajaks 31. detsembrit. Jaota eesmärgid aasta peale ära, et vältida lõpus kiirustamist või allaandmise tunnet.

Kõige olulisem on regulaarselt oma eesmärke üle vaadata. Arno soovitab iganädalast refleksiooni, kus vaadata üle seatud eesmärgid ja projektid, hoides sellega oma tegemistel silma peal. Ainult nii liigud järjekindlalt oma visiooni suunas ja ei jäta ühtegi olulist aspekti tähelepanuta.

Loovuse ja süsteemsuse tasakaal

Sageli arvatakse, et loovus ja süsteemsus ei käi kokku, kuid tegelikult täiendavad need teineteist suurepäraselt. Loovatel inimestel võib olla kalduvus vältida süsteeme, kartes, et need piiravad nende vabadust. Kuid tõde on, et süsteemid loovad struktuuri, mis võimaldab loovust maksimaalselt väljendada. Näiteks võib to do list või ajaplaneerimise süsteem aidata hoida fookust ja vältida hajameelsust, mis sageli loovaid inimesi kimbutab.

Süsteemne lähenemine igapäevaelus

Produktiivsuse juhtimine ei pea olema keeruline. Iganädalane tagasivaade nädalale ja igapäevased rutiinid loovad raamistiku, mis aitavad hoida fookust ja saavutada seatud eesmärke. See mitte ainult ei paranda produktiivsust, vaid loob ka tasakaalu ja rahulolu igapäevaelus.

Alusta väikestest sammudest ja loo rutiine, mis toetavad sinu suuremaid eesmärke. Oluline on järjepidevus ja distsipliin, et saavutada pikaajalisi tulemusi.

 

Harjumuste muutmine: esimene samm eduka süsteemi loomiseks

Tihti on meie produktiivsuse puudumine seotud harjumustega, mis ei toeta meie eesmärke. Alusta väikeste sammudega. Vali üks harjumus, mida soovid muuta, ja keskendu sellele. 

Näiteks, kui sinu eesmärk on suurendada produktiivsust, alusta päeva planeerimisest. Kirjuta üles oma päevaplaan ja püsi selle juures. Päeva lõpus, tehtud ülesannete kontrollimine, aitab uute harjumuste loomisele kaasa ja suurendab motivatsiooni, mis on järjepidevuse loomiseks väga oluline.

Mõned näited võimalikest süsteemidest

Produktiivsuse suurendamiseks on oluline luua endale toimiv süsteem. 

  • Üks populaarsemaid meetodeid on David Alleni “Getting Things Done” (GTD) süsteem, mis aitab struktureeritult ülesandeid ja ideid hallata.
  • Tiago Forte PARA süsteem.  [Projects (Projektid).Areas (Valdkonnad).Resources (Ressursid).Archives (Arhiivid)]
  • Bullet Journal (Märkmik) võimaldab sul luua igapäevaseid ülesannete nimekirju ja jälgida oma edusamme visuaalselt.
  • Kõige lihtsam on ABC meetodi, kus A tähistab tähtsaid ülesandeid tänaseks, B järgmise nädala ülesandeid ja C tulevikku suunatud tegevusi. See aitab hoida fookust ning tagab oluliste asjade õigeaegse täitmise.

Need meetodid aitavad hoida informatsiooni struktureeritult ja hõlpsasti kättesaadavalt.

Sinule sobiv süsteem või rakendus

Efektiivne süsteem ei pea olema keeruline. Leia endale sobiv süsteem või rakendus, mis toetab sinu vajadusi. Näiteks, Notion, OneNote ja Evernote on suurepärased tööriistad, mis võimaldavad hallata ülesandeid, ideid ja materjale ühes kohas.

Notion on eriti populaarne oma paindlikkuse poolest, võimaldades luua keerukamaid süsteeme ja kohandada neid vastavalt vajadustele. Kui eelistad paberil töötamist, võib Bullet Journal olla just sulle sobiv meetod. Oluline on leida süsteem, mis toimib sinu jaoks, ja kohandada seda vastavalt enda vajadusele.

Olulised mõtteharjutused suuna seadmiseks

Üks tõhus viis mõtteharjutused, mis aitavad su unistused selgemaks mõelda.

Kujutle enda matuseid. Milliseid lugusid inimesed sinu kohta räägiksid? Vali välja mõned olulised inimesed, olgu selleks siis su abikaasa, laps või lähedane sõber, ja mõtle, mida sa sooviksid, et nad sinu kohta mäletaksid. See harjutus aitab sul välja selgitada oma põhiväärtused ja prioriteedid, juhtides sind isikliku visiooni kujundamise poole, mis on kooskõlas sinu sügavamate soovidega.

Teine mõtteharjutus. Kujuta ette, mida sa teeksid, kui võidaksid kümme miljonit eurot? Ja kui palju see tulemus muutuks, kui summat vähendada miljonile või isegi kümnele tuhandele eurole?  Kui palju muutuksid need tegevused, kui võidu summaks on mõni sada eurot? See harjutus aitab avastada sinu tõelisi kirgi ja unistusi, hoolimata rahalistest piirangutest. Kas leidub tegevusi, mida saaksid juba täna teha, et ennast õnnelikult tunda?

Töö- ja eraelu tasakaal süsteemse planeerimise kaudu

Süstemaatiliste põhimõtete rakendamine igapäevaelus viib suurema produktiivsuse, parema töö- ja eraelu tasakaalu ning vähendatud stressini. Ajahaldamisega, eesmärkide seadmisega ja harjumuste kujundamisega saad oma rutiine optimeerida ja vabastada vaimset energiat tegevusteks, mis sulle tõeliselt olulised on.

 

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on oma tõelise potentsiaali saavutamine elus seotud selge visiooni seadmise, praktiliste eesmärkide määratlemise ja süsteemse lähenemisega. 

Oluline on leida tasakaal loovuse ja süsteemsuse vahel ning olla järjekindel oma tegemistes. Ära unusta, et süsteem on sinu jaoks, mitte vastupidi. Katseta erinevaid meetodeid ja tööriistu, kuni leiad sinule sobiva. Väikesed sammud, järjepidevus ja pidev edusammude jälgimine viivad sind eesmärkide saavutamiseni.

  

Liitu ajaplaneerimise meistriklassiga siit: https://produktiivsusklubi.ee/ajaplaneerimine/  Inspiraatorid podcasti kuulajatele -25% sooduskoodiga INSPIRAATOR

Produktiivsusklubi:

https://produktiivsusklubi.ee/ 
https://www.youtube.com/c/Produktiivsusklubi  https://www.facebook.com/produktiivsusklubi
https://www.instagram.com/produklubi/ 

 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga