Kas ka sina tunned ennast peale lõunasööki väsinuna? Energiatase pidevalt kõigub või puudub sootuks? Kas oled kunagi mõelnud, et selle peamiseks põhjuseks on ebateadlik toitumine?

Sertifitseeritud WILDFIT coach Harri Parker räägib sellest, kuidas teadlik toitumine võib energiat mitmekordistada. Millest tuleb energia kõikumine, kuidas keha kõige paremini rasvapõletusele ümber lülitub ja millised on psühholoogilised seosed toitumisega. 

Toitumisharjumused ja tervislik toitumine

Üha enam võtab meie eludes võimust pidev väsimuse tunne. Paljud isegi teavad, et sellel on otsene seos toitumisega. Kuid toitumiskultuuri on keeruline ümber õppida. Üks teema, mida tuleks lahti harutada, on toitumisega seotud psühholoogiline aspekt. Meile tundub, et me teame mida tuleks süüa. Ometi polegi probleem niivõrd selles, vaid hoopis selles, et miks meil on raske toitumisega seoses  õigeid valikud teha.

Väga hea raamat, mille autoriks on Eric Edmeades on “Evolution gap”. See käsitleb meie evolutsioonilist erinevust sellega, kust meie keha on tulnud ja kuidas meie keha on arenenud, võrreldes kuidas meie tehnoloogia on arenenud. Praegusel hetkel oleme jõudnud sellisesse kohta, kus meil on toitu külluses igal pool. See ei ole enamus meie ajaloost nii olnud. Mille tulemusel on meie keha õppinud toime tulema olukorras, kus toitu ei ole väga palju. Õppinud kasutama looduses leiduvat toitu ning vajadusel toidust sisalduvat rasva kehasse koguma, et valmistuda talve tulekuks.

Söömine ja emotsioonid

Psühholoogiline heaolu on tihedalt seotud meie toitumisharjumustega. See, kuidas me reageerime toidule, on tihti seotud sellega, mida me tajume enda ümber ja sees.

Näiteks: Kui tunneme ennast üksikuna võime haarata jäätise või kiirtoidu järele, et end paremini tunda. Kui tööl on pingeline olukord, siis terve tahvel šokolaadi korraga ära süüa pole mingi probleem.

Kust see tuleb?

Kui laps saab haiget, siis öeldakse talle: “näe võta kommi see võtab valu ära!” Sünnipäevadel on magusad tordid. Külla minnes haarame poest kommikarbi kaasa. Keha seostab neid maiustusi hea emotsiooniga. Kui aga asjad on halvasti, siis ta hakkab meilt nõudma neid lohutustoite, et taastada heaolutunnet. Vähesed aga teavad, et teatud toit võib mõjutada meie kõhubaktereid ja ka see mõjutab meie meeleolu.

Kui me suudame märgata, miks me teatud toite valime ja kuidas need mõjutavad meie enesetunnet, saame hakata teadlikumalt oma toitumist kujundama. See omakorda viib parema aine- ja  energiavahetuse ning vaimse terviseni. 

Kiirustamise needus

Meie kiiretempolistes eludes, kus mugavus ületab sageli teadlikkuse, võib meie suhe toiduga kergesti teisejärguliseks muutuda. Me sööme kiirustades, sageli tarbime mõtlematult kõike, mis meie ees on. Sealjuures ignoreerides keha signaale ja eelistusi.

Märkide tuvastamine

Esimene samm teadliku toitumise suunas on märkide tuvastamine, mis näitavad, et meie praegused harjumused ei pruugi meile tegelikult sobida. Alates tuimast enesetundest kuni süü või ebamugavustunde kogemiseni pärast sööki. Need signaalid julgustavad meid peatuma ja mõtlema oma söömisharjumuste üle.

Aktsepteerimine ja valik

Kui oleme tuvastanud vajaduse muutuste järele, on järgmine samm aktsepteerimine. Me võiksime loobuda juurdunud uskumustest ja ühiskondlikest survetest, mis dikteerivad, et peame sööma kõik, mis meie taldrikule pandud on või järgima teatud toitumisnorme. Selle asemel, et lasta teistel otsustada meie eest, võime ise teha teadlikke valikuid selle kohta, mida, millal ja kuidas me sööme. 

Kuula oma keha signaale

Teadlik toitumine julgustab meid häälestuma oma keha signaalidele ja austama selle vajadusi ja eelistusi. Selle asemel, et süüa autopiloodil või emotsionaalsete impulsside mõjul, õpime eristama tõelist nälga ja teisi märke, nagu näiteks stress või igavus. Selle teadlikkuse arendamisega muutume rohkem teadlikuks keha saadetud sõnumitest, mis juhivad meid toitude poole, mis tõeliselt meid energiaga täidavad.

Toiduainete talumatus on keha kuulamise juures väga oluline aspekt. Gluteen ja tervis ning piim ja tervis on teemad, mis pakuvad palju arutelu ja küsimusi. Harril on siinkohal väga konkreetne seisukoht: Neil kellel on gluteeni või laktoositalumatus need on need õnnelikud kelle keha häiresüsteem töötab aga see ei tähenda, et teised neid sööma peaks.

Teadliku tarbimise arendamine

Alustades teekonda teadliku toitumise suunas, kujundame järk-järgult oma suhte toiduga ümber, liikudes eemale teadvuseta tarbimisest teadliku toitumise poole. Me hakkame rohkem tähelepanu pöörama toitude valikule. Valides kvaliteedi ja toitainete sisalduse mugavuse või ühiskondlike ootuste asemel. Iga teadliku söögikorraga suurendame oma pühendumust oma tervise heaolule ja elujõule.

Kuidas tervislik toitumine mõjutab sinu energia taset?

Tervislik toitumine on palju enamat kui lihtsalt toidu tarbimine. See on teadlik valik, mis võib su energiat mitmekordistada ja tulevikus olulist rolli mängida. Võta aega, et õppida tundma erinevaid toiduaineid ja nende mõju sinu kehale.

Teadlik toitumine ja tuleviku tervis on omavahel seotud. Oma toitumisharjumuste muutmine mõjutab mitte ainult sinu praegust seisundit, vaid ka head tervsíst tulevikus ning aitab vähendada terviseprobleemide riski. Näiteks, kui vähendad suhkru tarbimist ja valikuid, mis võivad põhjustada diabeeti, investeerid oma tulevikku. See on nagu krediitkaardiga elamine, kus iga valik mõjutab sinu krediidi jääki tulevikus.

Tervislikud toitumisvalikud ja elukvaliteet

Tervislikud toitumisvalikud mõjutavad otseselt sinu elukvaliteeti. Kui sööd toite, mis annavad sulle vajalikke toitaineid ja energiat, suudad paremini keskenduda, oled produktiivsem ning tunned end üldiselt paremini. See on nagu investeerimine oma kehasse ja vaimsesse heaolusse.

Navigeerimine teadliku toitumise maailmas

Teadlik toitumine pole lihtsalt dieet, vaid elustiil, mis hõlmab mitmeid põhimõtteid ja valikuid, mis mõjutavad meie keha ja vaimu. Üks olulisemaid põhimõtteid on toiduainete variatsioon, mis võimaldab meil kogeda erinevaid toitumisharjumusi ja nende mõju meie kehale eri toiduhooaegadel. Toiduhooaegadest saad parema ülevaate WILDFIT’iga lähemalt tutvudes. 

See lähenemine võimaldab meil nautida mitmekesist toidulauda, kus ükski toiduaine pole täielikult keelatud, kuid mõõdukus ja teadlikkus on võtmetähtsusega. Saades teadlikuks toidu omadustest ja mõjust meie kehale, võime avastada, et meie endised valikud ei tundugi meile enam nii ahvatlevatena.

Toitumisharjumused ei pea olema jäigalt paigas, vaid võivad muutuda vastavalt meie vajadustele ja eluetappidele. See lähenemine võimaldab meil kohandada oma toitumist vastavalt sellele, mida meie keha vajab ja millised on meie eesmärgid.

Miks süüa palju rohelist ja värskeid köögivilju?

Kui Marjad ja küpsed puuviljad annavad, evolutsioonist lähtuvalt, meie kehale märku, et talv on tulemas, toitaineid tuleb hakata talveks varuma, siis kevadhooajaks nimetatud periood tähendab keha ärkamist ja värske energiaga laadimist. Rohelised köögiviljad ja värske aedviljad annavad kehale signaali, et kõik on hästi ja vana rasva pole vaja kaasas kanda. Sel perioodil võib keha lasta vanast rasvast lahti, aidates kaasa keha paremale ümberlülitumisele rasvapõletusse.

Aga mis siis ikkagi aitab meil rohkem energiat tekitada?

Energiat loob meie keha läbi kahe erineva “mootori”: süsivesikute põletusmootori ja rasvapõletusmootori. Esimene  annab kiire ja lühiajalise energialaengu, teine aga tagab pikaajalise ja stabiilse energia. Kuid üleminek ühest mootorilt teisele võtab aega ja sõltub konkreetselt sellest mida me päeva jooksul sööme.

Võrdleme seda võidusõiduautoga: süsivesikud on nagu nitro plahvatus mootoris, mis annab korraks kiire energia. Aga mõne hetke pärast tunneme ennast taas väsinuna.

Rasvapõletus on aga nagu rahulik bensiinimootor, mis kestab kauem ja pakub stabiilset energiat. Rasvapõletuse korral tunneme end paremini ja keha vananeb aeglasemalt.

Need, kes näiteks vahelduvpaastumist teevad  nendel enamasti käib see ümberlülitus süsivesikute põletamiselt rasvapõletamisele kord päevas ära. Kui me paastume pikemalt, siis on tegelikult ka kolmas energiaallikas, milleks on valgud. Vanade valkude ära põletamine ehk autofaagia, mis on keha puhastav. Eemaldab kehast vananenud rämpsu, põletades selle ära, ja seejärel suunab tähelepanu rasva põletamisele.

Praktilised näpunäited: toitumisharjumuste muutmine.

  • Hakka märkama, millal ja miks sa teatud toite sööd. Kas sa valid toitu oma emotsioonide, harjumuste või tõelise nälja järgi?

  • Tee teadlikke valikuid toidu osas, mis toetavad sinu keha ja vaimu: Värsked puu- ja köögiviljad, täisteratooted ära jätta, valgurikkad toidud ja tervislikud rasvad.

     

  • Harjuta teadlikku söömist, olles tähelepanelik selle osas, mida sa sööd, ja nautides iga suutäit. See võib aidata sul paremini märgata oma keha signaale täiskõhutunde kohta.

     

  • Ole enesekindel ja kannatlik oma toitumisharjumuste muutmisel. See võib võtta aega, kuid iga väike samm viib sind lähemale tervislikuma ja energilisema elustiili poole.

Kokkuvõtte 

Kokkuvõtteks on oluline aru saada, et energia loomine kehas nõuab teadlikkust toitumisharjumustes ning võimet ümber lülituda rasvapõletusele. Teadlik toitumine on elustiil, mis võimaldab teha teadlikke valikuid oma toitumise osas, pakkudes mitmeid eeliseid meie tervisele ja heaolule. Kuigi toitumisharjumuste muutmine võib tunduda väljakutsena, on see oluline samm parema tervise suunas ning tasub pikas perspektiivis ära.

Harri:
https://www.harriparker.com/
https://www.instagram.com/healthcoachparker/
https://www.facebook.com/harri.parker/ 

 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga