Peaaegu igaüks meist on tundnud seda tuttavat tunnet – kirjutamise ees seisvad tühjad leheküljed ja peas kõlav tühjus. Kuidas aga ületada need barjäärid ja lasta valla oma sisemine kirjutamisgeenius? Sellele küsimusele otsustasime otsida vastuseid koos kirjutamisnõustaja Birgit Itsega.

Tekstide loomine võib esmapilgul tunduda ülekaalukas ja aeganõudev ülesanne, kuid sageli raiskame me rohkem aega selle edasilükkamisele kui tegelikule kirjutamisele. Enesekriitikast tulenev alahindamine võib pärssida meie võimekust enne, kui oleme üldse alustanud. Kuidas aga muuta see muster produktiivsemaks ja lasta enda sõnadel vabalt voolata?

Alusta lihtsalt ja julgelt

Olenevalt projektist võib kirjutamise alustamine tunduda hirmutav. Aga siin on nõuanne: lihtsalt alusta! Ei ole oluline, kas alustad loo keskelt, lõpust või algusest. Oluline on saada need esimesed sõnad paberile. Birgit soovitab valida kindel nädalapäev ja kellaaeg, kui oled kõige loomingulisem ning kasutada seda aega oma eeliseks ära. Kirjutades ei pea sa kõike perfektselt formuleerima, vaid laske oma mõtetel voolata vabalt.

Ole autentne ja väljenda ennast

Iga kirjutatud tekst peaks olema sinu lugu ning kajastama sinu isikupära. See kehtib mitte ainult pika proosa, vaid ka lühikeste sotsiaalmeedia postituste, uudiskirjade või müügitekstide kohta. Inimesed peaksid tajuma sinu häält ja iseloomu nende sõnade taga. Kui kasutad tekstide loomisel kirjutajat, kes kirjutab sinu nime all, peab ta mõistma sinu sügavamat olemust ja suutma sulle iseloomulikku stiili edasi anda.

Harjutamine teeb meistriks

Birgit soovitab järgmise harjutuse abil kirjutamisoskust teravdada. Võta paber ja pastakas ning alusta kirjutamist ilma oma mõtteid filtreerimata. Alusta lausega: “Kui ma kirjutama hakkan, siis…” Pane taimer kaheks minutiks käima ja lihtsalt kirjuta. Lõpuks loe kokku, mitu sõna said kahe minuti jooksul kirja pandud. See harjutus aitab sul oma mõttevoo käima saada ning vabastada loovuse ilma enesetsensuuri ja kahtlusteta.

Ära lase hirmul ega kahtlustel oma kirjutamist takistada. Alusta julgelt, ole autentne ning harjuta regulaarselt. Sinu kirjutamisgeenius ootab vaid valla pääsemist!

 

Kui soovid rohkem nõuandeid ja nippe Birgitilt, siis kuula kindlasti allolevat podcasti osa. Selles jagab Birgit veelgi sügavamaid teadmisi ja praktilisi juhiseid, kuidas kirjutamisprotsessi nauditavamaks ja tulemuslikumaks muuta.