Kas oled kunagi leidnud end vältimas olukordi või tegevusi, kuna hirm teiste arvamuse ees hoiab sind tagasi? Selline olukord võib olla märk sotsiaalsest ärevusest, mis mõjutab paljusid inimesi. Sotsiaalne ärevus võib muuta isegi väiksemad sammud tunduvalt raskemaks ning takistada meid tegemast asju, mida tegelikult südames sooviksime. Oma kogemusest tugevast sotsiaalsest ärevusest inimeste ees esinemiseni jagab nõuandeid enesearengukoolitaja Armin Pajula.

Sotsiaalne ärevus: Mis see tegelikult on?

Sotsiaalne ärevus väljendub sageli hirmuna teiste arvamuse ees. See võib ilmneda erinevates olukordades, alates suhtlemisest võõrastega kuni enda mõtete avaldamiseni sotsiaalmeedias. Kuid kui soovid astuda samme sotsiaalse ärevuse ületamiseks, pead alustama teadlikkusest. Aru saamine, et sul on sotsiaalne ärevus, on esimene samm selle lahendamisel.

Teadlikkusest enesearenguni

Kui märkad end olukordi vältimas või tundes end ebamugavalt teiste inimeste läheduses, võta hetk ja püüa mõista, mis sinu peas toimub. Mida sa täpsemalt vältida soovid? Mis on selle ärevuse tegelik põhjus? Armin Pajula soovitab kasutada afirmatsioone, et aidata endal positiivsemalt mõelda. Näiteks võid proovida lauset: “Ma olen piisav, et …” ning täiendada seda tegevusega, mida muidu kardaksid teha.

Alustamine on võti

Armin Pajula rõhutab, et sul ei pea olema alustades suurepäraseid oskusi. Oluline on alustada ja anda endale võimalus areneda. Iseendana olemine ilma liigsete piirangute ja kõrgete standarditeta võib avada ukse enesearengule. Ära unusta, et ka kogenud professionaalidel on olnud sarnaseid raskusi nagu sul. Miks siis lasta endal ennast liialt kritiseerida tavaliste reaktsioonide ja apsude pärast?

Ärevusest elevuseks

Huvitav on teada, et ärevus ja elevus on füsioloogilise reaktsiooni poolest täpselt samad. Erinevus seisneb selles, millele oma mõtetes keskendud. Kui su mõtted pöörlevad selle ümber, mis võib valesti minna, siis koged ärevust. Kuid sul on võime muuta oma mõttemustrit ja suunata seda positiivsele teele. Pööra tähelepanu sellele, mis võiks minna hästi, ning tervitada tulevikku avatud südamega.

Sotsiaalne ärevus võib olla takistav jõud, kuid see ei pea sind tagasi hoidma. Oluline on olla teadlik oma ärevusest, leida võimalusi selle ületamiseks ning anda endale võimalus areneda ilma liigsete piiranguteta. Armin Pajula nõuanded pakuvad väärtuslikku juhendamist sotsiaalse ärevuse ületamisel ning võimalust avastada uus enesekindluse ja enesearengu tee.

Hirmude lahustamise töövihiku leiad: https://rebrand.ly/toovihik

Kui tahad veel nõuandeid sotsiaalselt ärevusest võitu saamisel, siis kuula ka allolevat podcasti osa.