Perfektsionism võib olla nii täiuslikkuse saavutamine tegevuses kui ka täiusliku momendi ootamine enne millegi lõpetamist. See tähendab, et perfektsionist ei alusta midagi enne, kui ta tunneb, et on selleks täiesti valmis, või ei lõpeta midagi enne, kui see on tema jaoks täiuslik. See võib tähendada aja raiskamist ja edasiliikumise takistamist.

Hind, mida maksame perfektsionismiga

Perfektsionism võib meile aega röövida ja me ei pruugi kunagi saavutada tunnet, et oleme valmis, sest alati on midagi, mida saaks paremaks teha. Üks võrdlus, mida võime kasutada, on Pareto printsiip, mis ütleb, et 20% ajast saavutame 80% tulemustest. Kuid kui me kulutame ülejäänud 80% ajast ülejäänud 20% tulemuste saavutamiseks, raiskame me aega.

Perfektsionismi mõju edule

Kui me püüame midagi täiuslikuks muuta, võib see takistada meid edasi liikumast. Näiteks võib see juhtuda, kui proovime välja tuua uue toote või koolituse, kuid ei saa kunagi valmis, sest leiame alati midagi, mida parandada. See võib mõjutada ka meie võimet näha teiste vaateid ja vajadusi, kuna keskendume oma ideaalile.

Progressi puudumine ja võltsmulje

Perfektsionism võib kaasa tuua ka progressi puudumise. Kui me tuleme kohe välja täiusliku tootega, ei saa me pakkuda inimestele midagi uut ega näidata arengut. Inimesed tahavad näha progressi ja arengut, mitte ainult täiuslikkust. Lisaks võib perfektsionism panna meid näitama end inimestele võltsmuljeid, sest me ei julge olla me ise.

Sotsiaalmeedia mõju

Sotsiaalmeedia võib suurendada perfektsionismi mõju meie elule. Näeme teiste elusid ja nende “täiuslikkust”, kuid unustame, et see on vaid välispind. Me ei näe nende taga toimuvat ja see võib panna meid end halvasti tundma. Samuti võib sotsiaalmeedia julgustada meid näitama end ainult parimas valguses ja seeläbi looma võltsmuljet oma elust.

Valmistu, tulista, sihi: Perfektsionismi ületamine

Üks võimalus perfektsionismiga toime tulla on kasutada strateegiat “Valmistu, Tulista, Sihi,” mis tähendab:

  • Valmistu ette nii palju kui vajalik, mitte rohkem. Ära raiska aega ülemäärase ettevalmistusega. Ole teadlik, mida sa vajad, et alustada.
  • Tulista ja hakka tegutsema. Astu koridorisse, isegi kui sa ei tea täpselt, mis sind ees ootab. Õpi kogemuste kaudu.
  • Sihi oma eesmärki. Määratle selgelt oma sihtpunkt ja hakka liikuma. Saad kohandada oma plaane teel olles.

Muuda negatiivsed mustrid positiivseteks harjumusteks

Perfektsionism võib viia negatiivsete mustriteni, kuid saame neid muuta positiivseteks harjumusteks:

  • Tee teadlikkusest oma liitlane. Kasuta Pareto printsiipi, et hinnata, kas tegevus on vajalik või liigne.
  • Ära raiska aega täiuse tagaajamisele. Kui tegevus ei lisa väärtust, siis ära kuluta sellele liiga palju aega.
  • Mõista, et täiuslikkus on suhteline. Sinu enda standardid võivad olla kõrgemad kui teiste oma. Ära karda veidrust – teistele võib see tunduda täiuslikuna.

Teekond enesearenguni: Väljakutsed ja lahendused

Teekond enesearenguni on täis väljakutseid, kuid neid saab ületada:

  • Mõista oma sotsiaalse ärevuse allikaid. Tee test, et mõõta oma sotsiaalset ärevust ja hakka seda mõistma.
  • Ära karda väljakutseid. Perfektsionism ja sotsiaalne ärevus võivad hoida sind mugavustsoonis. Astu julgelt uutele radadele.
  • Ole avatud enesearengule. Näe probleeme, mis sind tagasi hoiavad, ja tööta nende kallal.

 

Perfektsionism võib olla suur edu takistaja ja aja raiskaja. Selle asemel, et püüda olla täiuslik, võiksime keskenduda arengule ja edasiliikumisele. Samuti peaksime meeles pidama, et sotsiaalmeedia ei näita alati tegelikku elu ja me ei tohiks võrrelda end teistega.